Neşeli, Ayak Bakım Merkezi

Ayaklarınızdaki hızlı değişim ve sağlık için hemen randevu alın!
Diyabetik hastalarında; ağrıya duyarlılık azaldığı için genel olarak tırnak batması, topuk çatlağı, nasır ve olabilecek yaralanmaları geç fark etme durumu oluşabilir.

Böylelikle tedavisi çabucak gerçekleştirilebilecek bölgenin iyileşme süresinin uzamasının yanı sıra enfeksiyonun da yayılması önlenemez hale gelebilir. Aynı zamanda kan dolaşımına bağlı olarak ayaklarda rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Diyabet hastalarında nasır tedavisi, batık tedavisi ve yapılacak olan bakımlar bir uzman kontrolünde yapılmalıdır. Yapılacak olan diyabetik ayak tedavisi sonrasında hastanın düzenli olarak bakım uygulaması gerekmektedir. Böylelikle oluşabilecek nasır, tırnak batması, su toplamaları gibi rahatsızlıkların önüne geçilebilir.

Diyabetli kişiler için ayak bakımı dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasında yer alır. Çünkü vücut ağırlığını taşıyan ve büyük baskı altında kalan ayaklar, yaralanmalara en açık organdır.

Ayak sorunlarının çoğu, uygun olmayan ya da yetersiz ayak bakımı ve ayakkabı sorunları ile ortaya çıkar. Tırnakların yanlış kesilmesi, tırnak batması, nasırlar, kesik, ayakkabı vurması, yanık, parmak aralarında ve tırnaklardaki mantarlar en sık rastlanan ayak yarası sebepleri arasında yer alır.

Tedavisiz ve kontrolsüz diyabette bacak ve ayaklardaki sinirlerin işlevleri bozularak, ağrı, sıcaklık ve dokunma hissinde azalma oluşabilir. Bunun sonucunda yaralanmalar fark edilmez; yara fark edildiğinde enfekte olabilir ve tedavisi çok zorlaşmış olur.